Dolar 33,0571
Euro 36,0278
Altın 2.547,79
BİST 11.148,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin 33°C
Açık
Mersin
33°C
Açık
Cts 33°C
Paz 33°C
Pts 33°C
Sal 32°C

KILAVUZ, MERSİN’LE İLGİLİ YATIRIMLARI MECLİSE TAŞIDI

KILAVUZ, MERSİN’LE İLGİLİ YATIRIMLARI MECLİSE TAŞIDI
A+
A-

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek Mersin ile ilgili talep ve beklentilerini dile getirdi.

 

Haber Merkezi

MHP’li Olcay Kılavuz TBMM’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Mersin ve Türk Gençliğinin talep ve beklentilerini gündemine alan Kılavuz konuşmasının başında Pençe-Kilit operasyonuna değinerek “ Anadan yardan serden geçerek Pençe-Kilit harekâtında şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimizi rahmetle ve minnetle anıyor; yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum. Duamız, aklımız, gönlümüz Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde hain teröristleri imha eden,  terörün ve teröristin kökünü kazıyan, İhaneti döktüğü kanda boğan kahraman Mehmetçiklerimizle beraberdir” dedi.

MHP’li Olcay Kılavuz’un açıklamaları şu şekilde:

“TARSUS-KAZANLI TURİZM PROJESİ MERSİN’İMİZE KAZANDIRILMALIDIR”

“Akdeniz’in incisi, Ülkemizin gözbebeği, denizi ve yeşiliyle, tarihi ve doğasıyla, sahili ve koylarıyla Anamur’dan Çamlıyayla’ya çeşitli turistik faaliyetleriyle, Mersin önemli turizm merkezi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Tarsus-Kazanlı Turizm projesi Mersin’imizin bir turizm merkezi olması için önemli yatırımlardan biridir. İlk kez 1992 yılında gündeme gelen Kazanlı’dan başlayıp, Seyhan Nehri’nin denize döküldüğü yere kadar olan bölgede, 17 bin dönümlük arazide yapılması planlanan proje Mersin için önemli bir yatırım aracı olacaktır. Çeyrek asır önce turizm bölgesi olarak ilan edilen Tarsus-Kazanlı sahil bandında geçtiğimiz günlerde yol ve alt yapı çalışmalarının da tamamlanması ile birlikte bölgenin yatırım almaması için hiçbir engel kalmamıştır. Tarsus-Kazanlı Turizm projesinin Mersin’imize kazandırılması ve faaliyete açılması hem Mersinimiz hem de ülkemiz adına oldukça yerinde olacak Mersinimizin turizmde cazibe merkezi haline gelmesine önemli katkılar sunacaktır.”

“DÜNYANIN SAYILI KAYAK MERKEZLERİNDEN BİRİSİ OLACAK KARBOĞAZI PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALIDIR”

“Mersinimiz deniz turizminin yanı sıra doğal güzellikleriyle de turizme uygun, ülkemizin nadir şehirlerinden birisidir. Uzun yıllardır şehrimizin gündemini meşgul eden, hemşerilerimizin müjdesini beklediği, bir başka proje ise Karboğazı Kayak Merkezi projesidir. Karboğazı Kayak Merkezi Projesi, 3 bin 500 metreye kadar uzanan büyük bir pist, Alp disiplinine uygun bu pistin yanında 6 farklı yatay ve dikey boyutta küçük pistle, çocuk ve yetişkinlerin rahatlıkla kayak ve kış sporları yapabileceği, Dünya’nın sayılı kayak merkezlerinden birisi olacak kadar önemli bir projedir. Bu sebeple; Böylesine önemli ve değerli projenin Mersin’imize kazandırılması için, bölgede yol ve alt yapı çalışmalarının iyileştirilmesi, yatırımlara uygun hale getirilmesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çalışmaların artırılması, yatırımcılarımıza yer tahsisleri yapılarak teşviklerin sağlanması talep ve beklentimizdir. Toroslar’da bir ilk olacak, binlerce vatandaşımıza iş istihdamı sağlayacak, Akdeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin cazibe merkezi olacak,  bu kıymetli projeye mutlak surette sahip çıkılmalıdır.”

“ANA KONTEYNER LİMANI MERSİN’E YAPILMALIDIR”

“Mersinimiz birçok ilden farklı olarak dış ticaret kültürü olan, 2021 yılında yüzde 28’lik artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren, Liman, serbest bölge, organize sanayi bölgesi ve çok çeşitli lojistik imkânları bulunan, en önemli şehirlerimizden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Mersin Limanı, Doğu Akdeniz’deki yük arzının yüzde 40’ını karşılayabilmekte, Yüzde 60’ı ise Basra Körfezi ya da Mısır’daki limanlara yönelmektedir. Bu sebeple daha çok yükün Mersin’imize ve ülkemize çekilmesi bakımından, Mersin Limanının kapasitesinin genişletilmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. hali hazırda limancılığı besleyecek her türlü alt sektörün ve alt yapının mevcut olması bakımından, Ana Konteyner Limanı için en uygun şehir olarak Mersin ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple; Ana Konteyner Limanı için acil olarak yer tespitinin yapılması, Etüt-proje çalışmalarının yapılarak vakit kaybetmeden Ana Konteyner Limanının yapımına başlanması, Hem Mersin’imiz hem ülkemiz için önemli bir atılım ve kazanım olacaktır.”

“MERSİN’E YÖNELİK SANAYİ YATIRIMLARININ ARTIRILMASI ŞEHRİMİZ, BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ ADINA OLUMLU OLACAKTIR”

“Seçim bölgem olan Mersin; ülkemizin önde gelen sanayi şehirlerinin başında gelmektedir.  Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi ve Silifke Organize Sanayi Bölgesinde taleplerin karşılanması, Mersin’e yönelik sanayi yatırımlarının artırılması şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına olumlu olacaktır.”

“MERSİNİMİZİN İLÇELERİNE DOĞALGAZ ERİŞİMİ SAĞLANMALIDIR”

Mersinimizin kentsel gaz ihtiyacının belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapmak ve  Çamlıyayla, Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’a doğalgaz erişimi sağlamak beklentilerimiz arasındadır.

“MERSİN’İN ULAŞIM KAYNAKLI SORUNLARI GİDERİLMELİDİR”

“Deniz yolu, demir yolu ve kara yolu taşımacılığının kavşak noktalarından olan, Tarım, turizm, sanayi ve ticaret faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yapıldığı Mersinimizde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın Mersin için ayırdığı ödenek miktarının Şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmesi, ulaşımdan kaynaklı sorunların giderilerek, tamamlanması iktiza eden yolların hizmete açılması Mersinli hemşerilerimiz adına talep ve beklentilerimiz arasındadır.”

“TARIMA VE ÜRETİCİLERİMİZE YÖNELİK DESTEK VE TEŞVİKLERİN ARTIRILMALIDIR”

“Anamur’da muz, Erdemli’de limon, Tarsus’ta üzüm, Silifke’de çilek, Mut’ta zeytin başta olmak üzere sebze ve meyve üretimlerinin birçok türünde ilk sırada yer alan Mersinimizde tarıma ve üreticilerimize yönelik destek ve teşviklerin artırılması, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan çiftçi kredilerinin de yapılandırma kapsamına alınması çiftçilerimizin beklentisidir.”

“HAZİNE ARAZİLERİ VE 2B ARAZİLERİ MÜLK KULLANICILARINA TAHSİS EDİLMELİDİR”

Anamur, Bozyazı, Mut ve Tarsus başta olmak üzere birçok ilçesinde Hazine arazileriyle ve 2B arazilerinin rayiş bedeller üzerinden  mülk kullanıcılarına veya orada yaşayan insanlarımıza tahsis edilmesi yerinde olacaktır. Bununla birlikte; tapu başta olmak üzere herhangi bir işlem yapılamayan orman vasfını yitirmiş arazilerin güncellenip 2B durumuna dönüştürülmesi ya da hazineye devredilmesi beklentiler arasındadır.

“YÖRÜKLERİMİZE DESTEKLER SÜRDÜRÜLMELİDİR”

“Yörükler; Türk kültürünün her rengini yaşatan, Türk’ün kutlu yolculuğunun mirası, Türkiye’mizin ana kaynağı, milli hafızamızdır. Yörük kültürünün devamının sağlanması noktasında, yayla yollarında yaşanan ulaşım sorunları giderilmeli, İnternet ve iletişim konusundaki aksaklıkların giderilmesi adına alt yapı çalışmaları tamamlanmalı, yörük çocuklarımızın eğitim destekleri devam ettirilmelidir. Çiftçilikle uğraşan yörüklerimize tarım destekleri, hayvancılıkla uğraşan yörüklerimize yem ve hayvan başına küpe desteği arttırılmalıdır.”